do góry
Strona główna Aktualności Aktualności 800 lat Racibórz
15 Marzec 2017
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia

Sesja rady Miasta to comiesięcze spotkanie radnych, którzy wówczas debatują i starają się wybrać najlepsze rozwiązania dla mieszkańców. W Raciborzu sesja przypada na najczęściej na ostatnią środę miesiąca.

Są jednak sesje szczególne. Często zwołuje się w trybie pilnym, bo ich przedmiotem jest np. sytuacja kryzysowa.

Do "ponadliczbowych" sesji zaliczają się także sesje o wyjątkowo podniosłym charakterze, gdy Rada Miasta chce uczcić jakiś ważny moment w życiu miasta. Tak jest w przypadku sesji zwołanej na godzinę 17.00 21 marca, która ma wprowadzić Racibórz przez tą najważniejszą w mieście instytucję w obchody 800 lecia piewszej wzmianki o prawach miejskich. Gospodarzem wydarzenia będzie miejskie Muzeum. Na sesji pojawią się szczególni goście. Racibórz będzie miał zaszczyt przyjąć u siebie Andrzeja Derę Ministra w Kancelarii Prezydenta RP przedstawiciela Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych znalazły się czołowe postaci śląskiego życia publicznego - m. in. Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Szczególnymi gośćmi Rady będzie 6 osób, które zostaną na sesji uhonorowane tytułem Zasłużonego dla Miasta Racibórz.

Sesji towrzyszyć będzie konferencja naukowa, podczas referować będą wybitni znawcy Raciborza i jego dziejów. Profesor Antoni Barciak z Polskiego Towarzystwa Historycznego i Przewodniczący Rady Muzeum wygłosi referat zatyłowany „Rozwój Raciborza w dobie lokalnej”. Ceniony w mieście prawnik, historyk, publicysta Paweł Newerla zarysuje obraz Raciborza w złotej erze rewolucji przemysłowej. Swój głos w dyskucji zabierze także redaktor najbardziej poczytnego w mieście portalu Grzegorz Wawoczny, który nakreśli znaczenie Raciborza w wiekach średnich  w szerszym, geograficznym kontekście.

Uroczystą sesję zakończy okolicznościowy  kameralny koncert Kwartetu Akademos.

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H