do góry
Strona główna Multimedia Galeria filmów

Racibórz - 800 lat Miasta!!!

Koncert Noworoczny Prezydenta i Starosty poprzedził uroczysty pokaz filmu "Racibórz 800 lat Miasta". Doskonały obraz dokumentalny to udana kompilacja najważniejszych wydarzeń z prawie tysiącletniej historii grodu nad Odrą. 

Reżyserem tego obrazu jest znany i ceniony raciborski filmowiec Adrian Szczypiński. Scenarzystką jest Lucyna Siwek, której w pracy pomagał redaktor portalu Naszraciborz.pl. Grzegorz Wawoczny. Grzegorz Wawoczny wsparł również twórców filmu swoją bogatą wiedzą i znajomością historii miasta. Zdjęcia do filmu wykonali wspomniany już Adrian Szczypiński oraz Marcin Siwek. Za kierownictwo produkcji odpowiada Aleksandra Harz. Całośc wykonała wytwórnia JARO FILM. Narratorem w tym świetnie zrealizowanym dokumencie jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiego radia (a właściwie radiowej "Trójki") redaktor Arkadiusz Ekiert. Film został więc zrealizowany w całości raciborskimi siłami.

Produkcja oprócz waloru promocyjnego ma również, a może przede wszystkim, także aspekt edukacyjny. Z tego powodu film będzie także emitowany w raciborskich szkołach. 15 minutowy obraz to bardzo ciekawa opowieść o prawie tysiącletniej historii miasta. Pełna jest interesujących odniesień do nazwy Racibórz, herbu miasta, a także ciekawostek i anegdot. Zapraszamy do oglądnięcia filmu na miejskim kanale Youtube.   

 

Racibórz ma swojego dokumentalistę - Adriana Szczypińskiego

W świecie współczesnym często zdarza się, że można opisywać rzeczy niewiele o nich wiedząc. Nie jest rzeczą niespotykaną, że nawet o bardzo poważnych sprawach mówi się lub pisze na podstawie niezbyt wnikliwej analizy kilkuzdaniowej informacji w wikipedii. Powstanie filmu dokumentalnego wymaga jednak dużo większej wiedzy, zaangażowania, cierpliwości i nakładów poświęconej pracy.

W Raciborzu mamy to szczęście, że dzieje wielu elementów, jaką jest historia miasta od lat dokumentuje Adrian Szczypiński. W swoim dorobku ma produkcje poświęcone takim świadectwom dziejów miasta jak pomnik Matki Polki, podziemia Zamku Piastowskiego, kino Bałtyk (wcześniej Gloria), Kościół św. Mikołaja. Swoje pierwsze dwa
filmy zrealizował wspólnie z Grzegorzem Mejłunem, a od 2014 roku  współpracuje produkcyjnie z Wojciechem Mitręgą z Archiwum Państwowego w Raciborzu, którego rola polega m.in. na wyszukiwaniu informacji w zbiorach
archiwalnych.Adrian Szczypiński zajmuje się nie tylko historycznymi. W swoich obrazach do dziejów miasta podchodzi również problemowo - tak było chociażby w przypadku jego ostatniej produkcji - "Raciborskiej Temidy". Filmy raciborskiego reżysera dążą ku całkowitemu wyczerpaniu tematu, widać w nich niezwykłą dbałość o zachowanie prawdy historycznej i chęć pokazania widzowi spójnej opowieści o wybranej problematyce. Na pewno obrazy Szczypińskiego mają niesamowity walor edukacyjny, są świetnym narzędziem do tego, by uczyć młode pokolenie jak wiele ich własna mała ojczyzna jeszcze przed nimi ukrywa. Przyjezdnym zaś obrazy raciborzanina mogą naświetlić, dlaczego warto odwiedzać nasze miasto w nieskończoność.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu ostatniego obrazu Adriana Szczypińskiego o raciborskiej Temidzie.

 

 

Racibórz - Gmina na 6

Spot promocyjny Miasta Racibórz.

Spotkajmy się w Raciborzu :-)

Film promocyjny Miasta Racibórz.

Racibórz promuje bieganie

Racibórz promuje bieganie i w maju w mieście odbędzie się kilka imprez sportowych propagujących tę właśnie formę aktywności. Pierwsza "Bieg bez granic" już 3 maja.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H