do góry

Miasto RacibórzTuż przy granicy z Czechami, w pobliżu przejść granicznych w Chałupkach i Pietraszynie, leży liczące sobie ponad tysiąc lat malownicze miasto Racibórz., gdzie przez kilka stuleci krzyżowały się szlaki handlowe z Czech i Moraw do Krakowa, na Ruś i na Śląsk Większość turystów nie docenia tego regionu Polski, a tymczasem w Raciborzu, jak i w okolicy, można spodziewać się widoków pięknych lasów, unikalnej przyrody i wiekowych zabytków.


stawNiemal na przedmieściach miasta na powierzchni ponad 400 hektarów w starorzeczu Odry znajduje się rezerwat leśno-stawowy Łężczok. Można tu spotkać bociana czarnego, perkoza, kormorana. Ale to nie tylko raj dla ornitologów: zobaczyć tu można fragment bardzo już rzadkiego w Polsce lasu łęgowego. Między stawami rosną kilkusetletnie dęby i buki, a wokół zaobserwujemy rośliny błotne i szuwary trzcinowe.

Miasto RacibórzSpacerując w pobliżu rynku, mija się odbudowane po wojnie zabytkowe obiekty: późno klasycystyczny budynek sądu, neogotyckie więzienie, zachowane szczątki dawnych murów więziennych czy wiele budowli sakralnych. Jedną z wizytówek miasta jest stojąca na rynku kolumna Matki Bożej z 1725 roku, która została wybudowana jako wotum dziękczynne za uratowanie miasta przed epidemią cholery.

 

mumia Egipcjanki sprzed 2000 latDawny kościół św. Ducha i siedziba raciborskich dominikanek to obecnie muzeum, którego głównymi atrakcjami są miedzy innymi egipska mumia przywieziona do Raciborza w połowie XIX w. czy gotycki piec kaflowy przeniesiony z zamku (zrekonstruowany z oryginalnych w dużej części kafli).
Może więc następnym razem, jadąc wypoczywać na południe Europy, zainteresują Państwa atrakcje Raciborza i wstąpią tam Państwo z wizytą.

 

" Opracowanie Pracownia Urbanistyczna"AGO-PROJEKT"s.c. I.Affanasowicz, B.Orzeł
Fotografie: I. Affanasowicz, B.Zimoch"

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H